Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

 
STRONA ARCHIWALNA - DO GRUDNIA 2020 ROKU
AKTUALNA STRONA UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO TUTAJ
 

Aktualności UPJPII

Czytamy Tischnera

CZYTAMY TISCHNERA

godz. 19.00 Scena im. St. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22

Głośna lektura fragmentu książki Józefa Tischnera pt. Spór o istnienie człowieka w interpretacji Piotra Cyrwusa oraz dyskusja z udziałem publiczności.

Moderatorzy: Wojciech Bonowicz i Łukasz Tischner

W cieszącym się dużym powodzeniem cyklu Czytamy Tischnera tym razem wysłuchamy fragmentów jednego z najważniejszych dzieł filozoficznych, jakie pozostawił − Sporu o istnienie człowieka. Wybraliśmy fragment, w którym Autor przedstawia zasadniczy problem, z jakim postanowił zmierzyć się w tej książce. Filozofowie ogłosili, że „człowiek umarł”. Ale co to znaczy? – pyta Tischner. Czy jedyna usprawiedliwiona refleksja o człowieku to ta, która zajmuje się – jak nauki szczegółowe – konkretnymi aspektami jego istnienia? Czy możliwa jest jeszcze jakakolwiek scalająca wizja człowieczeństwa? I dlaczego właściwie „człowiek umarł”? Skąd to filozoficzne zwątpienie? Kryzys myślenia o człowieku Tischner wiąże z dwudziestowiecznym doświadczeniem zła. Zło przerosło człowieka, brzemię odpowiedzialności okazało się zbyt silne. Nawiązując do Ślubu Witolda Gombrowicza, Tischner pokazuje, jak człowiek współczesny przemienił się w gracza. Gracz nie czuje się za nic odpowiedzialny. „Czy można ten proces odwrócić? Czy można uczynić z gracza człowieka?”, zastanawia się filozof.

Ten znakomity, a przy tym bardzo barwny tekst przeczyta Piotr Cyrwus – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a obecnie aktor Teatru Polskiego w Warszawie. Po lekturze tekstu przewidziano dyskusję z widzami.