






CZYTAMY TISCHNERA
godz. 19.00 Scena im. St. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
Głośna lektura fragmentu książki Józefa Tischnera pt. Spór o istnienie człowieka w interpretacji Piotra Cyrwusa oraz dyskusja z udziałem publiczności.
Moderatorzy: Wojciech Bonowicz i Łukasz Tischner
W cieszącym się dużym powodzeniem cyklu Czytamy Tischnera tym razem wysłuchamy fragmentów jednego z najważniejszych dzieł filozoficznych, jakie pozostawił − Sporu o istnienie człowieka. Wybraliśmy fragment, w którym Autor przedstawia zasadniczy problem, z jakim postanowił zmierzyć się w tej książce. Filozofowie ogłosili, że „człowiek umarł”. Ale co to znaczy? – pyta Tischner. Czy jedyna usprawiedliwiona refleksja o człowieku to ta, która zajmuje się – jak nauki szczegółowe – konkretnymi aspektami jego istnienia? Czy możliwa jest jeszcze jakakolwiek scalająca wizja człowieczeństwa? I dlaczego właściwie „człowiek umarł”? Skąd to filozoficzne zwątpienie? Kryzys myślenia o człowieku Tischner wiąże z dwudziestowiecznym doświadczeniem zła. Zło przerosło człowieka, brzemię odpowiedzialności okazało się zbyt silne. Nawiązując do Ślubu Witolda Gombrowicza, Tischner pokazuje, jak człowiek współczesny przemienił się w gracza. Gracz nie czuje się za nic odpowiedzialny. „Czy można ten proces odwrócić? Czy można uczynić z gracza człowieka?”, zastanawia się filozof.
Ten znakomity, a przy tym bardzo barwny tekst przeczyta Piotr Cyrwus – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a obecnie aktor Teatru Polskiego w Warszawie. Po lekturze tekstu przewidziano dyskusję z widzami.