Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

 
STRONA ARCHIWALNA - DO GRUDNIA 2020 ROKU
AKTUALNA STRONA UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO TUTAJ
 

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

Aktualności UPJPII

V Internetowe Warsztaty Filozoficzne dla Młodzieży

Czego uczą nas filozofowie?

Interdyscyplinarne Warsztaty Filozoficzne dla Młodzieży

 

Tegoroczna edycja warsztatów dobiegła końca, chętnych na filozoficzną przygodę zapraszamy za rok.

 

Wyniki finału V Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży

Z przyjemnością prezentujemy listę laureatów V edycji Warsztatów Filozoficznych

I miejsce - Mikołaj Tatomir z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie im. Bohaterów Westerplatte (opiekun: Ewa Węglarz). Nagrodą za zwycięstwo w warsztatach jest indeks na studia filozoficzne na UPJPII oraz stypendium w wysokości 500 zł miesięcznie. Wynik końcowy: 76.58 punktu.

II miejsce - Dorota Banaś z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej (opiekun: Anna Smaga-Trojanowska). Nagrodą za drugie miejsce jest indeks na studia filozoficzne na UPJPII oraz stypendium w wysokości 200 zł miesięcznie. Wynik końcowy: 76.0 punktów

III miejsce - Adrian Rutka z Zespołu Szkół Budowlanych w Tarnowie (opiekun: Angelika Czaykowska-Nowak). Nagrodą za trzecie miejsce jest indeks na studia filozoficzne na UPJPII oraz stypendium w wysokości 100 zł miesięcznie. Wynik końcowy: 74.75 punktu.

IV miejsce ex aequo - Piotr Litwin z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach (opiekun: Krzysztof Kwiecień) oraz Maria Konior IV Liceum Ogólnokształcącego im.Tadeusza Kościuszki w Krakowie (opiekun: Karolina Kniotek). Nagrodą za zajęcie czwartego miejsca jest indeks na studia filozoficzne. Wynik końcowy: 74 punkty.

W konkursie szkół zwyciężyli uczniowie z Technikum nr. 4 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie (opiekun: Marta Dziurok). Szkoła zdobyła łącznie 376.5 punktu. Nagrodą za drużynowe zwycięstwo są książki dla szkolnej biblioteki. Drugie miejsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Limanowej (opiekun: Anna Smaga Trojanowska). Szkoła zdobyła łącznie 374.76 punktu. Trzecie miejsce zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu359.5 punktu.

W warsztatach udział wzięło 180 uczniów z 42 szkół z całej Polski. Poziom prac był bardzo wysoki, stąd między 30 finalistami było mniej niż 10 punktów różnicy. Również w finale wyniki były bardzo zbliżone. Podobnie zacięta okazała się rywalizacja szkół, o wygranej przesądziły niecałe 2 punkty! Dziękujemy wszystkim uczestnikom, uczniom, którzy poświęcili swój czas i energię na spotkanie z filozofią. Jesteśmy przekonani, że warsztaty będą miały wpływ na podniesienie jakości myślenia i zachęcą do kontynuowania filozoficznej przygody. Dziękujemy również nauczycielom, którzy towarzyszyli i wspierali uczniów w rozwijaniu ich ponadprogramowych zainteresowań. Zebraliśmy sporo informacji zwrotnych i postaramy się jeszcze bardziej udoskonalić warsztaty, o czym przekonacie się Państwo w 6. edycji, na którą już dziś zapraszamy!

 

Galeria zdjęć znajduje się na Facebooku Wydziału: https://www.facebook.com/studiujfilozofienaUPJPII/

 

Opis warsztatów:

 

Na życie człowieka można spojrzeć jak na niekończący się trud poszukiwania prawdy. W miarę rozwoju zaczynamy stawiać sobie pytania i poszukujemy na nie odpowiedzi, które rodzą… kolejne pytania. Obok pytań o charakterze technicznym zadajemy sobie często pytania filozoficzne. Niezależnie od tego, jaki zawód przyjdzie nam wykonywać, często musimy stanąć w obliczu pytań takich jak: co stanowi istotę rzeczy, jak zrozumieć siebie, kim właściwie jestem, dlaczego jestem, dokąd zmierzam? Trudno uniknąć zastanawiania się nad tym, jakie życie można nazwać moralnie dobrym i czy moje życie jest właśnie takie, gdzie kończy się wolność albo czym właściwie jest miłość. Każdy też chce znać odpowiedź na odwieczne pytanie o to, czym jest szczęście i jak do niego dotrzeć.

To pytania ważne, bo od odpowiedzi na nie zależy to, w jaki sposób będziemy kierować swoim życiem. Człowiek powinien oczywiście samodzielnie szukać na nie odpowiedzi, ale warto przy tym korzystać z dziedzictwa wielkich filozofów!

Jesteśmy karłami, którzy wspięli się na ramiona olbrzymów. W ten sposób widzimy więcej i dalej niż oni, ale nie dlatego, ażeby wzrok nasz był bystrzejszy lub wzrost słuszniejszy, ale dlatego, iż to oni dźwigają nas w górę i podnoszą o całą gigantyczną wysokość” (Bernard z Chartres).

Drodzy Uczniowie, podczas tegorocznych Warsztatów Filozoficznych zapraszamy Was do wspólnej wspinaczki na ramiona olbrzymów myśli filozoficznej. W oparciu o ich dzieła postaramy się przybliżyć do własnej odpowiedzi na nurtujące nas ważne pytania.

Filozofia słusznie kojarzy się Wam z dyscypliną czysto akademicką, ale to nie jedyne jej oblicze. Psychologia, medycyna, prawo, nauki ścisłe, matematyka i mnóstwo innych dyscyplin często sięga do filozofii. Co więcej, wielu pracodawców nie szuka specjalistów w określonej dziedzinie, lecz przede wszystkim osób o otwartym, krytycznym umyśle, posiadających umiejętność odszukiwania niestandardowych rozwiązań i stałego podnoszenia kwalifikacji, czyli właśnie filozofów. Filozofia uczy systematyczności, ciekawości, zdrowego krytycyzmu, argumentacji i abstrakcyjnego myślenia. Są to umiejętności bezcenne w życiu zawodowym i prywatnym.

W drugim semestrze roku akademickiego 2017/2018 Wydział Filozoficzny UPJPII już po raz piąty organizuje interdyscyplinarne warsztaty filozoficzne dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, która chce poznać nowe, często nieznane oblicza i zastosowania filozofii. Warsztaty posłużą wzbogaceniu wiedzy i poszerzeniu horyzontów uczestników, a zatem mogą stanowić cenne uzupełnienie zajęć szkolnych oraz istotną pomoc w przygotowaniu do egzaminów maturalnych. Ponadto, warsztaty będą okazją do zapoznania się ze środowiskiem akademickim. Ich celem jest uświadomienie, że znajomość filozofii często stanowi atut w poszukiwaniu pracy oraz ułatwia efektywne działanie w zakresie wielu dziedzin życia społecznego, politycznego, ekonomicznego i kulturalnego.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Warsztaty odbywają się w internecie za pomocą platformy e-learningowej, dlatego zapraszamy uczniów z całej Polski. Możecie wziąć w nich udział w najbardziej dogodnej dla Was porze dnia, platforma edukacyjna jest dostępna przez cały czas. Warsztatom towarzyszy konkurs. Nagrodą główną dla osób, które najlepiej rozwiążą zadania konkursowe są indeksy na studia licencjackie na kierunku Filozofia na Wydziale Filozoficznym UPJPII. Dla zwycięzcy przewidziano dodatkowo, w przypadku podjęcia studiów w roku zdania matury, stypendium na pierwszym roku filozofii na Wydziale Filozoficznym UPJPII w wysokości 500 zł miesięcznie. Dla osoby, która zajmie drugie miejsce, przewidziano analogiczne stypendium w wysokości 200 zł miesięcznie, a w przypadku trzeciego miejsca – 100 zł. Pulę nagród uzupełniają nagrody rzeczowe i książkowe. Szczegóły w pliku „regulamin”. Wszystkim uczestnikom wydane będą zaświadczenia potwierdzające udział w konkursie. Stosowne zaświadczenie otrzymają także nauczyciele-koordynatorzy warsztatów w danej placówce. Dla szkoły, z której młodzież zbierze łącznie największą liczbę punktów, przewidziana jest nagroda w postaci cennych publikacji edukacyjnych dla szkolnej biblioteki (wybieranych w porozumieniu ze szkołą).

 

Cały projekt składa się z następujących etapów:

Do 3 lutego 2018 r. – Zapisy uczestników warsztatów poprzez przesłanie zgłoszenia na
e-mail: warsztaty.filozofia@upjp2.edu.pl. Zgłoszenie powinno obejmować: imię
i nazwisko ucznia; e-mail ucznia; nazwę szkoły; klasę; imię i nazwisko nauczyciela – opiekuna.

Uczestnicy warsztatów otrzymują drogą e-mailową login i hasło do swojego indywidualnego konta na platformie edukacyjnej wraz z instrukcją korzystania z niej.

Od 10 lutego do 17 marca 2018 r. – Uczestnicy warsztatów posiadają dostęp do zamieszczonego na platformie zestawu materiałów dydaktycznych (w formie tekstów, filmów, prezentacji, quizów) z zakresu wymienionych poniżej zagadnień
i zobowiązani są do wykonania zadań załączonych do trzech z nich – każdy uczestnik warsztatów sam wybiera spośród podanych tematów te, które go interesują! Za zadania konkursowe w każdym temacie można uzyskać 0-20 punktów.

Do 24 marca 2018 r. – Organizatorzy warsztatów sprawdzają nadesłane rozwiązania i wybierają najlepsze prace.

7 kwietnia 2018 r. – Finał warsztatów połączony z dniem otwartym. Finaliści konkursu biorą udział w ostatnim etapie, który będzie polegał na analizie losowo wybranego fragmentu tekstu filozoficznego. Etap ten nie zakłada żadnej wcześniejszej wiedzy z filozofii, oceniana będzie samodzielność, rzetelność i kreatywność odpowiedzi.

Tematy:

 1. Immanuel Kant o moralności

 2. Robert Spaemann o różnicy między kimś a czymś

 3. O Pitagorasie i pitagorejczykach

 4. Cyceron o przyjaźni

 5. Roman Ingarden o odpowiedzialności

 6. Maurice Merleau-Ponty o ciele

 7. Święty Tomasz z Akwinu o magii, alchemii i astrologii

 8. Galileusz o nauce

 9. Roman Ingraden o tym, czym dla człowieka jest czas

 10. Skutecznie czy rzeczowo? Artur Schopenhauer o przekonywaniu

 11. Whitehead o naturze

 12. Czego filozofia może nauczyć o szczęściu

 13. Jacek Filek o sprzedajności zła

 14. Viktor Emil Frankl o woli sensu

 

Dodatkowe informacje uzyskać można, pisząc na adres: warsztaty.filozofia@upjp2.edu.pl.

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku, na którym znaleźć można informacje i zdjęcia z poprzednich edycji warsztatów oraz wiele ciekawostek związanych z filozofią oraz na stronę internetową Wydziału Filozoficznego

Koordynator projektu: dr Jakub Synowiec