Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

 
STRONA ARCHIWALNA - DO GRUDNIA 2020 ROKU
AKTUALNA STRONA UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO TUTAJ
 

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

Aktualności UPJPII

III Interdyscyplinarne warsztaty filozoficzne dla młodzieży pt. Wielkie pytania filozofii

Podsumowanie III edycji Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży

 

Finał trzeciej edycji Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży miał miejsce 9 IV 2016r. w auli UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 3. Równolegle ze sprawdzaniem prac finalistów odbywały się dni otwarte Wydziału Filozoficznego UPJPII. W ramach dni otwartych wykłady wygłosili: ks. prof. Władysław Zuziak (Dlaczego wartości nas pociągają?) oraz ks. dr hab. Grzegorz Hołub, prof. UPJPII (Czy człowiek może stać się istotą wyższego rzędu? Dyskusje wokół genetycznego ulepszania homo sapiens).

 

Komisja sędziowska pod przewodnictwem dr. Jakuba Gomułki oceniła prace finalistów i tą drogą udało się wyłonić 5 laureatów konkursu:

 

1. Daniel Kozłowski (I LO im. Tadeusza Kościuszki w Koninie, opiekun: Anna Kinowska) 79 punktów

2. Filip Olszewski (LO Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu, opiekun: Roman Issakiewicz) 73 punkty

3. Arkadiusz Zając (V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, opiekun: Anna Szklarska) 72 punkty

4. Iwona Klag (II LO im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu, opiekun: Stanisław Kwoka) 71 punktów

5. Kinga Mozgol (III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach, opiekun: ks. Stanisław Lewandowski) 70.5 punktu

 

Laureaci konkursu otrzymali indeksy na Wydział Filozoficzny UPJPII, a troje najlepszych, w przypadku podjęcia studiów na naszym wydziale, otrzyma już na pierwszym roku stypendium w wysokości odpowiednio 500, 200 i 100 zł miesięcznie. Patrząc na poziom prac nie mamy wątpliwości, że laureaci konkursu z łatwością zdobędą stypendia naukowe również w kolejnych latach. Wszyscy finaliści otrzymali nagrody książkowe: książki filozoficzne, które można traktować jako ostatni etap warsztatów, zaproszenie do dalszej, samodzielnej przygody z filozofią.

 

Obok konkursu indywidualnego, rozstrzygnęliśmy również rywalizację szkół. Szkoła z największą liczbą punktów otrzyma nagrody książkowe, które zostaną wybrane w porozumieniu ze szkolną biblioteką.

 

Rywalizacja była bardzo wyrównana, co ilustrują wyniki

1. II. LO im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu (opiekun: Stanisław Kwoka) 360.5 punktu

2. II. LO im. Emila Godlewskiego w Nysie (opiekun: Krzysztof Dorożyński) 347.5 punktu

3. LO Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu (opiekun: Roman Issakiewicz) 246 punktów

4. ZSO nr 1 w Świętochłowicach (opiekun: ks. Mirosław Rataj) 238.5 punktu

5. ZSZ i O w Sułkowicach (opiekun: Urszula Woźnik-Batko) 237.33 punktu

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom za zaangażowanie i trud włożone w III Interdyscyplinarne Warsztaty Filozoficzne dla Młodzieży. Mamy nadzieję, że to spotkanie z filozofią przyczyni się do osobistego rozwoju uczestników i że spotkamy się w kolejnej edycji Warsztatów oraz na studiach.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na Facebooku

 

 

Wielkie pytania filozofii

III Interdyscyplinarne warsztaty filozoficzne dla młodzieży

 

Być może spotkaliście się z określeniem, że filozofia ma charakter dialektyczny, albo że mądrość rodzi się w dialogu lub że dyskurs jest jedyną drogą dotarcia do prawdy. Filozofowie od zawsze zadawali pytania i starali się znaleźć na nie odpowiedź, często dyskutując między sobą. Jedną z ciekawych cech filozofii jest to, że pytanie czy spór z reguły przeżywają swoich autorów. Na zarzuty postawione Arystotelesowi 1000 lat po jego śmierci może odpowiedzieć współczesny licealista. Analiza rzeczywistości, zadawanie pytań, szukanie odpowiedzi, wymiana argumentów, konfrontacja czyjegoś stanowiska z własnym – oto czym właściwie zajmują się filozofowie. Brzmi znajomo? Oczywiście Ty też to robisz, robisz to codziennie i prawdopodobnie idzie Ci coraz lepiej. Jeżeli chcesz udoskonalić te umiejętności, zapraszamy do udziału w naszych warsztatach.

Wszelkiego działania najlepiej uczyć się od mistrzów. Jeśli chcesz być skoczkiem narciarskim – na pewno wiele skorzystasz od Kamila Stocha, jeśli chcesz być pisarzem – zaprzyjaźnij się np. z Fiodorem Dostojewskim, jeśli chcesz dobrze argumentować – zobacz jak robili to filozofowie, których dysputy nie straciły aktualności nieraz nawet przez 2500 lat. W tym roku zachęcamy do poszukiwania odpowiedzi na jedne z najważniejszych pytań filozoficznych, które były źródłem debat najtęższych umysłów, jakie wydała ludzkość.

Filozofia słusznie kojarzy się z dyscypliną czysto akademicką. Studiując nawet pobieżnie historię dziejów, można się jednak przekonać, że to nie jedyne jej oblicze. Pewnie niejeden z Was marzy o tym, żeby studiować medycynę, prawo, nauki ścisłe czy matematykę a przecież te dyscypliny bardzo często sięgają do filozofii. Co więcej, wielu pracodawców nie szuka specjalistów w określonej dziedzinie, lecz przede wszystkim osób o otwartym umyśle, posiadających umiejętność odszukiwania niestandardowych rozwiązań i stałego podnoszenia kwalifikacji, czyli właśnie filozofów. Filozofia swoim zakresem obejmuje wiele obszarów, od abstrakcyjnej refleksji nad strukturą bytu, przez badanie języka, po analizę fenomenów życia społecznego i religijnego. Filozofia uczy systematyczności, ciekawości, zdrowego krytycyzmu, argumentacji i abstrakcyjnego myślenia. Są to umiejętności bezcenne w każdej dziedzinie działalności człowieka.

W drugim semestrze roku akademickiego 2015/2016 Wydział Filozoficzny UPJPII po raz trzeci organizuje interdyscyplinarne warsztaty naukowe dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, która chce poznać nowe, często nieznane oblicza i zastosowania filozofii. Warsztaty posłużą wzbogaceniu wiedzy i poszerzeniu horyzontów uczestników, a zatem mogą stanowić cenne uzupełnienie zajęć szkolnych oraz istotną pomoc w przygotowaniu do egzaminów maturalnych. Przede wszystkim jednak będą one okazją do zapoznania się ze środowiskiem akademickim. Celem warsztatów jest uświadomienie uczestnikom, że znajomość filozofii często stanowi atut w poszukiwaniu pracy oraz ułatwia efektywne działanie w zakresie wielu dziedzin życia społecznego, politycznego, ekonomicznego i kulturalnego. 

Udział w projekcie jest bezpłatny. Warsztaty odbywają się na internetowej platformie edukacyjnej. Warsztatom towarzyszy konkurs. Nagrodą główną dla osób, które najlepiej rozwiążą zadania konkursowe są indeksy na studia licencjackie na kierunku Filozofia na Wydziale Filozoficznym UPJPII. Dla zwycięzcy przewidziano dodatkowo stypendium w wysokości 500 zł miesięcznie na pierwszym roku studiów filozoficznych na Wydziale Filozoficznym UPJPII, w przypadku podjęcia ich w roku ukończenia szkoły średniej. Dla osoby, która zajmie drugie miejsce, przewidziano stypendium naukowe na pierwszym roku studiów w wysokości 200 zł miesięcznie, a w przypadku trzeciego miejsca – 100 zł. Pulę nagród uzupełniają nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom wydane będą zaświadczenia uczestnika/finalisty/laureata konkursu. Stosowne zaświadczenie otrzymają także nauczyciele-koordynatorzy warsztatów w danej placówce. Dla szkoły, z której młodzież zbierze łącznie największą liczbę punktów, przewidziana jest nagroda w postaci cennych publikacji edukacyjnych dla szkolnej biblioteki (wybieranych w porozumieniu ze szkołą).

 

    Cały projekt składa się z następujących etapów:

1) Do 10 lutego 2016 – Zapisy uczestników warsztatów. Prosimy o przesłanie zgłoszenia na
e-mail: warsztaty.filozofia@upjp2.edu.pl. Zgłoszenie powinno obejmować: imię
i nazwisko ucznia; e-mail ucznia; nazwę szkoły; klasę; tytuł, imię i nazwisko nauczyciela-opiekuna.

2) Uczestnicy warsztatów otrzymują drogą e-mailową login i hasło do swojego indywidualnego konta na platformie edukacyjnej wraz z instrukcją korzystania z niej.

3) Od 15 lutego do 7 marca 2016 r. – Uczestnicy warsztatów posiadają dostęp do zamieszczonego na platformie zestawu materiałów dydaktycznych (w formie tekstów, filmów, prezentacji, quizów). Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie, zobowiązane
są do wykonania zadań załączonych do trzech zestawów – każdy uczestnik warsztatów sam wybiera spośród podanych tematów te, które go interesują! Za zadania konkursowe w każdym temacie można uzyskać 0-20 punktów.

4) Do 20 marca 2016 r. – Organizatorzy warsztatów sprawdzają nadesłane rozwiązania
i tworzą listę finalistów.

5) 9 kwietnia 2016 odbędzie się finał warsztatów połączony z dniem otwartym. Spotkanie będzie miało miejsce w budynku dydaktycznym UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie. Finaliści konkursu biorą udział w ostatnim etapie, który będzie polegał na analizie losowo wybranego fragmentu tekstu filozoficznego. Etap ten nie zakłada żadnej wcześniejszej wiedzy z filozofii, oceniana będzie samodzielność, rzetelność i kreatywność odpowiedzi.

 

WYKAZ ZAGADNIEŃ

1.      Czy istnieje Bóg?

2.      Co to jest szczęście?

3.      Jak żyć?

4.      Kto jest osobą?

5.      Skąd zło?

6.      Po co Polska?

7.      Czy wolna wola jest wolna?

8.      Czy świat jest matematyczny?

9.      Czy maszyny mogą myśleć?

10.  Czym jest wiedza?

11.  Czego nie widzi „mędrca szkiełko i oko”?

Będziemy skucesywnie zamieszczać bardziej szczegółowe opisy poszczególnych tematów.

 

Dodatkowe informacje uzyskać można, pisząc na adres: warsztaty.filozofia@upjp2.edu.pl.

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku, na którym znaleźć można informacje i zdjęcia z poprzednich edycji warsztatów oraz wiele ciekawostek związanych z filozofią.

Koordynator projektu: dr Jakub Synowiec