Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

 
STRONA ARCHIWALNA - DO GRUDNIA 2020 ROKU
AKTUALNA STRONA UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO TUTAJ
 

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

Aktualności UPJPII

Chór "Psalmodia" świętuje swój jubileusz! Relacja z koncertu 25 V 2019

Potrójny jubileusz chóru „Psalmodia” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Koncert jubileuszowy odbył się w sobotę, 25 maja 2019 r., w kościele św. Marcina przy ul. Grodzkiej 56 w Krakowie.

Ten rok akademicki jest szczególny dla społeczności akademickiej Uniwersytetu.
19 czerwca przypada 10. rocznica przemianowania Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Świętować ten jubileusz Uczelnia będzie podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 w dniu 16 października br.

W październiku 1988 swoją działalność rozpoczął chór Psalmodia, który przez cały obecny rok świętuje swoje 30-lecie (począwszy od wydania płyty "Do kraju tego" w listopadzie 2018). Zaś 10 lat temu, na wiosnę 2009 swoją działalność rozpoczęły chóry jednorodne utworzone przy Psalmodii przez ówczesnych asystentów dyrygenta: Krakowski Chór Żeński (z dyrygentką Katarzyną Śmiałkowską na czele) oraz Krakowski Chór Męski (dyrygent Marcin Wróbel). Głównymi inicjatorami i pierwszymi inspektorami zespołów byli Agata Kuliś i Mateusz Prendota. Nikt wtedy nie spodziewał się, że dzięki staraniom tych osób, a także wielu ich następców, te dwa zespoły wpiszą się na stałe nie tylko w krajobraz artystyczny uczelni, ale także Krakowa i regionu.

Chór męski i żeński, mimo że wyrosły z jednego zespołu, a ich członkowie są przecież równocześnie chórzystami Psalmodii, mają odrębny repertuar, gusta i styl.
Krakowski Chór Męski po raz pierwszy zaprezentował się podczas XI Małopolskiego Konkursu Chórów "O złotą strunę" na zamku królewskim w Niepołomicach w kwietniu 2009. Przez 10 lat działalności KChŻ wykonywał przede wszystkim utwory patriotyczne, muzykę dawną i cerkiewną. Współpracował przy projektach artystycznych m.in. ze stowarzyszeniem PASSIONART koncertując w Małopolsce i na Śląsku, występował kilkakrotnie podczas Festiwalu Chórów Męskich "Krakowska Wiosna", a także wyjeżdżał na konkursy m. in. do Myślenic i Niepołomic. W latach 2009-2011 dyrygentem zespołu był Marcin Wróbel, potem w roku akademickim 2011/2012 Szymon Markiewicz, w latach 2012 - 2017 Janusz Wierzgacz, a od roku akademickiego 2017/2018 chór prowadzi Ivan Vrublevskyi.

Pierwszy koncert Krakowskiego Chóru Żeńskiego odbył się w czerwcu 2009 w Krakowie w kościele sióstr Sercanek. Zespół upodobał sobie przez lata szczególnie muzykę ludową oraz wokalno-instrumentalną. Do największych osiągnięć KChŻ należy kilkukrotne zaprezentowanie "Stabat Mater" G.B. Pergolesiego w Krakowie i Budapeszcie oraz wykonanie "Ceremony of Carolls" B. Brittena i "The Dancing Day" J. Ruttera z uznaną na harfistką Ireną Czubek-Davidson. Zespół wielokrotnie brał udział w konkursach kolęd, wygrał nagrody m. in. podczas Rybnickiej Jesieni Chóralnej, a ostatnio, w kwietniu 2018 roku zdobył Grand Prix XX Jubileuszowego Ogólnopolskiego Konkursu Chórów "O złotą strunę" w Niepołomicach. Do 2018 roku dyrygentką zespołu była Katarzyna Śmiałkowska, a od tego roku akademickiego zespół prowadzi Łucja Nowak.
Zespoły jednorodne wielokrotnie ubogacały swoim repertuarem tournee chóru Psalmodia. Prezentowały się podczas wyjazdu do Niemiec i Beneluxu (2009) , w Budapeszcie (2010), w Hiszpanii i Szwajcarii (2012), w Czechach, Niemczech i Austrii (2013) oraz na konkursie w Warnie w Bułgarii (2015).

Tradycją już stały się wspólne coroczne  koncerty kolędowe "w trzech osłonach", których owocem jest między innymi płyta "Gloria in excelsis Deo" z kolędami i pastorałkami na chór żeński, męski i mieszany.

Podczas koncertu jubileuszowego 25 maja 2019 w kościele św. Marcina można było usłyszeć głównie utwory cerkiewne i współczesne opracowania najważniejszych modlitw chrześcijańskich, takich jak hymn Te Deum, psalm Laudate Dominum i Ojcze Nasz. Chór żeński pod dyrekcją Łucji Nowak zaprezentuje utwory J. Brahmsa, C. Cascoliniego, A. Koszewskiego, P. Łukaszewskiego i I. Vrublevskyiego, zaś chór męski (dyr. Ivan Vrublevskyi) sięgnął po dzieła D. Bortnianskiego, P. Jańczaka, M. Kiedrowa, I. Vrublevskyi ego, M. Szucha i A. Schronena. Na zakończenie chór Psalmodia wraz z absolwentami pod kierownictwem dyrygentów zespołów jednorodnych wyśpiewał utwory a capella A. Schnittkego i M. Durufle. Zaś na koniec wykonał pod kierownictwem prof. Włodzimierza Siedlika monumentalną "Ojczyznę" F. Nowowiejskiego z towarzyszeniem organów, przy których zasiadł Marek Pawełek.

Koncert był szeroką prezentacją możliwości wokalnych wszystkich trzech zespołów oraz popisem wirtuozowskich umiejętności organisty.
Obecnie wszystkie trzy zespoły przygotowują się w ramach Roku Moniuszkowskiego do wyjazdu do Wilna w sierpniu, gdzie zaprezentują podobny program wzbogacony o muzykę polskich mistrzów - S. Moniuszki, H.M. Góreckiego, J. Świdra i R. Twardowskiego.

/zdjęcia: Agata Jedynak/